
Tilbudsguide, uge 45, 2019
And og æg!
Tilbudsguide, uge 44, 2019
Svinemørbrad og mandler!
Tilbudsguide, uge 43, 2019
Havregryn og oksefilet!
Tilbudsguide, uge 42, 2019
Olivenolie, granatæble og mango!
Vi har 69534 registrerede brugere. Nyeste registrede medlem er JosephSoync
Vores medlemmer har i alt skrevet 2050005 indlæg i 100495 emner
1 nye indlæg i dag



Hr Larsen skrev:3. Da jeg træner hjemme, har jeg ikke mulighed for at lave Calf-raises og Leg Curls, hvilke øvelser bør jeg i stedet smide ind?
Hr Larsen skrev:4. Mave er ikke med i programmet - smider man bare det ind når man vil?
Hr Larsen skrev:5. Må man gerne skifte siddende DB Shoulder Press ud med siddende Military Press (for lavt til loft til at stå)?
Hr Larsen skrev:6. Må jeg skifte Dumbell incline curls ud med Barbell Curl? Eller skal jeg holde mig helt 100 til programmet?

Blitz skrev:Du behøves jo ikke at holde dig 100% programmet, hvis du kan erstatte øvelserne med en øvelse, som ca. er lige så god.
Det er jo bare et forslag som er blevet lavet ud fra GT 10x10 princippet.
SimonJ skrev:Calf raises kan du lave med stangen på nakken, og fødderne på et bræt. Eller kan du måske lave nogle donkey calf raise, med en søster på ryggen.
I stedet for leg curl, vil jeg foreslå:
http://www.exrx.net/WeightExercises/Ham ... dlift.html
http://www.exrx.net/WeightExercises/Ham ... rning.html
SimonJ skrev:Maven bliver også trænet gennem alt den dødløft og squat, det glemmer mange faktisk. Men TJ mente, at hvis man absolut også skulle træne iso til maven, så ville tre sæt kunne gøre det. Og imo ville det være mest fornuftigt på dag 2.
SimonJ skrev:Det kan jeg ikke rigtig se noget problem i, øvelserne er jo næsten identisk Smil
SimonJ skrev:Igen, øvelserne er næsten identisk, så det går nok. Selvom jeg selv synes at inc. db curls er genial Smil

Brugere der læser dette forum: Ingen tilmeldte brugere og 4 gæster